Technik dentystyczny na 5,5% ryczałtu – Kancelaria Pietrusiński – doradztwo podatkowe z pasją

Technik dentystyczny na 5,5% ryczałtu

Imprezy integracyjne, kwiaty dla pracowników i prezenty dla kontrahentów – dozwolone ….. a to wszystko na estońskim CIT
17 marca, 2023
UMORZONA KARA UMOWNA STANOWI PRZYCHÓD PODATKOWY PO STRONIE DŁUŻNIKA
31 sierpnia, 2023
Show all

Technik dentystyczny na 5,5% ryczałtu

Autor: Agnieszka Zachorska Starszy Konsultant Podatkowy

Wykonywanie działalności polegającej na wytwarzaniu licówek, koron, protez przez technika dentystycznego w ocenie organu stanowi działalność wytwórczą i tym samym przychody osiągnięte z tej działalności można opodatkować stawką 5,5%.

Kancelaria Pietrusiński wystąpiła w imieniu podatnika z wnioskiem o wydanie interpretacji opisując szczegółowo zakres prowadzonej przez siebie działalności. Wskazaliśmy przy tym, że do wytwarzania licówek czy koron podatnik angażuje się samodzielnie, a jego czynności polegają przede wszystkim na pracy manualnej, wyroby są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

Zagwozdką prawną w tym zagadnieniu była odpowiednia kwalifikacja rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, tj. uznania czy taka działalność stanowi działalność usługową (bo np. uszycie sukni za zamówienie jest zdaniem organów działalnością usługową) czy działalnością wytwórczą? Różnica jest w stawce zryczałtowanego podatku, pierwsza opodatkowana jest stawką 8,5%, druga 5,5%.

Jak to z KIS bywa, tak i w tym przypadku, Organ zażądał od podatnika wskazania w stanie faktycznym wniosku czy jego działalność stanowi działalność wytwórczą, przerzucając de facto ciężar oceny prawnej zagadnienia na podatnika. Podjeliśmy decyzję aby nie klasyfikować samodzielnie wykonywanych czynności tylko niejako „zmusić” do tego organ i ryzyko się opłaciło….

Organ dokonał samodzielnej kwalifikacji prawnej działalności technika dentystycznego. Uznał, że czynności zmierzające w efekcie końcowym do wytworzenia nowego wyrobu, tj. niedawno zrobionego, powstałego, takiego który wcześniej nie istniał a powstał w wyniku działań podatnika wypełnia definicję działalności wytwórczej i tym samym należy się korzystna 5,5% stawka podatku.

Sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.270.2023.2.ID z dnia 5.04.2023.

Masz wątpliwości co do właściwej stawki ryczaltu? Warto nawiązać kontakt z doradcą podatkowym.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Pietrusiński bądź skorzystania z zapytania online.

Powyższy wpis nie jest poradą ani opinią podatkową i jego autor oraz Kancelaria nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki w przypadku zastosowania się do wniosków płynących z tego wpisu.