Imprezy integracyjne, kwiaty dla pracowników i prezenty dla kontrahentów – dozwolone ….. a to wszystko na estońskim CIT – Kancelaria Pietrusiński – doradztwo podatkowe z pasją

Imprezy integracyjne, kwiaty dla pracowników i prezenty dla kontrahentów – dozwolone ….. a to wszystko na estońskim CIT

Kara za opóźnienie w realizacji umowy może stanowić koszt uzyskania przychodu
7 lutego, 2023
Technik dentystyczny na 5,5% ryczałtu
13 czerwca, 2023
Show all

Imprezy integracyjne, kwiaty dla pracowników i prezenty dla kontrahentów – dozwolone ….. a to wszystko na estońskim CIT

Autor: Agnieszka Zachorska Starszy Konsultant Podatkowy

Jakie skojarzenia można mieć w piątek siedząc w biurze wobec nieuchronnie zbliżającego się weekendu?

Pracodawcy zapewne obmyślają plan organizacji kolejnej imprezy integracyjnej dla pracowników, Szef sprawdza kalendarz czy aby przypadkiem któryś z jego pracowników nie obchodzi urodzin…no właśnie zadowolenie personelu ma ogromne znaczenie dla ich wydajności w pracy a czy pracodawcy na estońskim cit przy takich wydatkach stracą czy zarobią?

Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie estońskim cit (i nie chodzi tu o podatek w Estonii, jest to korzystna forma opodatkowania dochodów w Polsce) dla których zadowolenie pracowników z przynależności do organizacji odgrywa duże znaczenie, nie powinni obawiać się, że wydatki na imprezy integracyjne organizowane dla swojego personelu zostaną uznane za te niezwiązane z działalnością gospodarczą, od których należy odprowadzić zryczałtowany podatek. Stan dobrego samopoczucia i podtrzymania więzi zawodowych jest dla Dyrektora KIS zrozumiała, wobec czego przychylnym okiem patrzy na tego typu wydatki.

Podobnie, nie ma obaw w zakresie wydatków poczynionych na rzecz kontrahentów. Mogą to być wydatki wystawne, w tym alkohol. Choć takie wydatki zostały wskazane w zamkniętym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu, nie wpływa to na ich kwalifikację na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek. Wydatki tego typu pozwalają bowiem pozyskać klienta, utrzymać klienta i zapewnić sobie z klientem dobrą relację biznesową. Tym samym wydatki takie nie będą opodatkowane ryczałtem w estońskim cit, jako niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Analogicznie w przypadkach, gdy pracodawca obdarowuje pracowników kwiatami i upominkami. Tego rodzaju drobne gesty kreują pozytywną atmosferę, która będzie przekładała się na osiągane przez pracodawcę wyniki i motywowała pracowników do dalszego rozwoju i pracy na rzecz jego firmy. W sposób pośredni będą więc oddziaływały na zwiększenie przychodów pracodawcy.

Wygląda na to, że pracodawcy nie zarobią, bo wydatki kosztują, ale opodatkowania ryczałtem nie będzie 😊

Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-2.4010.447.2022.1.DP

Masz wątpliwości co możliwości zaliczenia wydatku w koszty uzyskania przychodów? Warto nawiązać kontakt z doradcą podatkowym.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Pietrusiński bądź skorzystania z zapytania online.

Powyższy wpis nie jest poradą ani opinią podatkową i jego autor oraz Kancelaria nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki w przypadku zastosowania się do wniosków płynących z tego wpisu.