Polski Ład a płacenie wynagrodzenia „pod stołem” – Kancelaria Pietrusiński – doradztwo podatkowe z pasją

Polski Ład a płacenie wynagrodzenia „pod stołem”

POLSKI ŁAD: zaoszczędź 330 zł
19 grudnia, 2021
Do kiedy można zmienić formę opodatkowania?
12 stycznia, 2022
Show all

Polski Ład a płacenie wynagrodzenia „pod stołem”

Bardzo często, z uwagi na wysokość obciążeń podatkowych oraz ZUS, pracodawca wraz z pracownikiem umawiają się, że część wynagrodzenia płacona będzie w kopercie. Są też takie sytuacje (a zarazem branże), że pracownicy mają zobowiązania komornicze lub alimentacyjne i nie podejmą oni pracy jak pracodawca wykaże całe wynagrodzenie. W dość dużej mierze dotyczy to kierowców.

Wraz ze zmianami jakie wprowadza Polski Ład sytuacja takich pracodawców znacznie się pogorszy. W sytuacji kiedy dojdzie do konfliktu pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą i ten pierwszy zdecyduje się „ukarać” pracodawcę i doniesie, że otrzymywał część wynagrodzenia „pod stołem” to skutki będą bardzo odczuwalne dla pracodawcy.

Otóż taki pracodawca:

  • będzie musiał zaliczyć do przychodów przychody pracownika z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody pracownika w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym
  • zaliczyć do przychodów za każdy miesiąc i za każdego tak ustalonego pracownika wysokość wynagrodzenia minimalnego;
  • nie zaliczy do kosztów wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia;
  • obciążony będzie podatkiem od wynagrodzenia zapłaconego pod stołem (dla pracownika będzie dochód zwolniony z podatku);
  • będzie zobowiązany do zapłaty w całości składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń pracujących na czarno lub wypłacanych pod stołem (w całości pokryje pracodawca);
  • dodatkowo, zarówno wypłacone wynagrodzenia, jak i składki nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Z kolei nielegalnie zatrudniony pracownik:

  • nie będzie płacił podatku od dochodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia ani od zaniżonych zarobków,
  • uzyska dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń z ubezpieczeń społecznych (emerytur, rent i zasiłków),
  • nie będzie finansował składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, bo składki te będą w całości pokrywane przez pracodawcę, również w tej części, która na zasadach ogólnych jest finansowana przez pracownika.

Pracownik nie będzie zatem ponosił żadnych obciążeń podatkowych ani składkowych. Co więcej, pracownicy będą mogli zgłaszać przypadki nielegalnego zatrudnienia zaistniałe przed wejściem Polskiego Ładu.

 

W celu uzyskania bardziej szczegółowych wyliczeń zapraszamy do kontaktu do doradcą podatkowym Kancelarii Pietrusiński bądź skorzystania z zapytania online.

Powyższy wpis nie jest poradą ani opinią podatkową i jego autor oraz Kancelaria nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki w przypadku zastosowania się do wniosków płynących z tego wpisu.


Zapraszam do skorzystania z konsultacji w ramach Polskiego Ładu – pomożemy wybrać optymalną formę opodatkowania i bez prawniczego bełkotu wytłumaczymy wszelkie wątpliwości jakie mogą się pojawić w związku z nową podatkową rzeczywistością jak nas czeka w 2022 r. Konsultacje w Kancelarii w Toruniu, porady online, konsultacje skype, Teams, telefon (+48 509 515 800).