Do kiedy można zmienić formę opodatkowania? – Kancelaria Pietrusiński – doradztwo podatkowe z pasją

Do kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Polski Ład a płacenie wynagrodzenia „pod stołem”
2 stycznia, 2022
Korekta JPK od stycznia 2022 r. bez czynnego żalu
24 stycznia, 2022
Show all

Do kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Coraz więcej mam zapytań dotyczących tego do kiedy można wybrać inną formę opodatkowania lub, że musimy się spieszyć bo księgowa powiedziała że mam czas tylko do 20 stycznia.

Oczywiście pomijam kwestię wyboru lub rezygnacji z karty podatkowej z uwagi na jej zmarginalizowanie polskim ładem oraz to, że każdy kto ją już ma to będzie bronił jej ze wszystkich sił. Choć już pojawiają się pierwsze decyzje pozbawiające prawa do karty podatkowej.

Ale wróćmy do naszego zagadnienia. Odpowiedź znajdziemy w art. 9a ust. 2 i 2a ustawy o PIT oraz art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie. Z przepisów tych wynika, że podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zatem dla podatników kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej będzie to zasadniczo 20 luty danego roku podatkowego.

Piszę zasadniczo, gdyż może się zdarzyć, że pierwszy przychód zostanie osiągnięty w innym miesiącu niż styczeń, więc analogicznie okres na wybór sposobu opodatkowania zostanie przesunięty. Jeśli pierwszy przychód zostanie osiągnięty w grudniu, to mamy czas do końca roku na dokonanie wyboru.

Wyboru dokonujemy albo poprzez poinformowanie naczelnika urzędu skarbowego albo poprzez aktualizację CEIDG. Raz dokonany wybór dotyczy lat następnych chyba, że podatnik dokona zmiany w terminie wskazanym powyżej.


W celu uzyskania bardziej szczegółowych wyliczeń zapraszamy do kontaktu do doradcą podatkowym Kancelarii Pietrusiński bądź skorzystania z zapytania online.

Powyższy wpis nie jest poradą ani opinią podatkową i jego autor oraz Kancelaria nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki w przypadku zastosowania się do wniosków płynących z tego wpisu.


Zapraszam do skorzystania z konsultacji w ramach Polskiego Ładu – pomożemy wybrać optymalną formę opodatkowania i bez prawniczego bełkotu wytłumaczymy wszelkie wątpliwości jakie mogą się pojawić w związku z nową podatkową rzeczywistością jak nas czeka w 2022 r. Konsultacje w Kancelarii w Toruniu, porady online, konsultacje skype, Teams, telefon (+48 509 515 800).