Czy ryczałt 8,5% dla podatników świadczących usługi informatyczne jest możliwy? – Kancelaria Pietrusiński – doradztwo podatkowe z pasją

Czy ryczałt 8,5% dla podatników świadczących usługi informatyczne jest możliwy?

Masz wydaną interpretację na IP BOX? Sprawdź czy Cię chroni w razie kontroli urzędu
28 lipca, 2022
Co ma wspólnego pies z podatkami?
15 września, 2022
Show all

Czy ryczałt 8,5% dla podatników świadczących usługi informatyczne jest możliwy?

Autor: Agnieszka Zachorska Starszy Konsultant Podatkowy

Sen z powiek spędza podatnikom (nie tylko zresztą informatykom/programistom) najbardziej optymalna forma płacenia podatków, nie za mało, ale również nie za dużo…..

Programiści wybierają różne formy opodatkowania: skalę podatkową (12% lub 32%), podatek liniowy (19%), ryczałt (12%) bądź 5% stawkę dla ulgi ip box (dochód ze zbycia kwalifikowanych praw własności intelektualnej).

Czy zatem stawka ryczałtu w wysokości 8,5% jest możliwa? Jest możliwa….ale nie dla wszystkich.

Postawę zagadnienia stanowi tu odpowiednie grupowanie do PKWIU. Jeśli np. osoba świadczy usługi analizy stanu bieżącego infrastruktury informatycznej klientów, tworzy i weryfikuje dokumentację techniczną obejmująca obszary raportowania, przygotowuje, implementuje narzędzia automatyzujące przepływ informacji pomiędzy systemami chmurowymi, projektuje i wdraża raporty oraz dokonuje ich analizy, współtworzy mapy zmian w systemach informatycznych, konfiguruje narzędzia informatyczne (które to usługi można zakwalifikować do grupowania 62.01.12 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla systemów komputerowych), to zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, dochody osiągane z tych usług mogą być opodatkowane stawką ryczałtu 8,5% (por. najnowsze interpretacje prawa podatkowego z 2022 r: 0113-KDIPT2-1.4011.1195.2021.1.KO, 0115-KDWT.4011.36.2022.2.APR, 0115-KDIT1.4011.956.2021.1.JG).

Tak naprawdę wybór formy opodatkowania należałoby zacząć od kwalifikacji świadczonych usług do odpowiedniego grupowania PKWiU, a w tym może pomóc GUS. Należy złożyć odpowiedni wniosek o kwalifikację usług.

Programiści, którzy zajmują się programowaniem, mogą wybrać opodatkowanie ryczałtem według stawki 12%.

Ostatecznie, warto nawiązać kontakt z doradcą podatkowym, który wybierze najlepszą formę opodatkowania.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Pietrusiński bądź skorzystania z zapytania online.

Powyższy wpis nie jest poradą ani opinią podatkową i jego autor oraz Kancelaria nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki w przypadku zastosowania się do wniosków płynących z tego wpisu.