Na czym polega ulga IP BOX?
Z ulgi IP BOX można korzystać od 2019 r. Dotyczy każdego, kto dzięki prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej (działalność b+r) czerpie dochody z autorskiego prawa do programu komputerowego. Ulga IP Box to ulga podatkowa, która pozwala na zastosowanie preferencji dającej stawkę 5% po spełnieniu określonych wymogów. Powstała po to, aby wspierać innowacyjne rozwiązania (podobnie jak ulga na prototypy).
Najważniejsze warunki jakie należy spełnić, aby skorzystać z opodatkowania ip box to:
- prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej;
- wytworzenie kwalifikowanego prawa (kwalifikowane prawo własności intelektualnej) w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (działalność b+r);
- prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych obejmującej wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych IP, zgodnie z art. 24e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 30cb ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT;
- osiągnięcie dochodu z kwalifikowanego prawa, podlegającego opodatkowaniu w Polsce;
- poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP.
Preferencyjna stawka podatku obejmuje jedynie dochody z kwalifikowanego prawa. Zatem preferencyjny podatek obejmuje dochody kwalifikowane – których dotyczy kwalifikowane prawo własności intelektualnej, pozostałe dochody podlegają opodatkowaniu zgodnie z zadeklarowaną formą opodatkowania. Kwalifikowane prawo własności intelektualnej, dla którego można zastosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego, musi być wskazane w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT i art. 24d ust. 2 ustawy o CIT. Stawka podatkowa dochodu kwalifikowanego wynosi tylko 5%, co w porównaniu z innymi formami opodatkowania jest bardzo korzystne. Należy pamiętać, że można rozliczać IP BOX w zeznaniu rocznym, zatem dochody uzyskane w trakcie roku z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegają opodatkowaniu zgodnie z pierwotnie obraną formą opodatkowania.
Kto może skorzystać z ulgi IP BOX?
Z ulgi możesz skorzystać, jeśli prowadzisz działalność badawczo-rozwojową, i uzyskujesz dochody uzyskane z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Przykładowo, z ulgi mogą skorzystać specjaliści z branży IT, możliwe jest zastosowanie ip box dla:
- Programistów IT,
- Programistów maszyn,
- Architektów oprogramowania,
- Testerów automatyzujących,
- Twórców gier,
- Programistów baz danych.
Jak możemy pomóc w uzyskaniu ulgi IP BOX?
Otrzymanie pozytywnej interpretacji wydanej przez KIS jest praktycznie warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi IP BOX, jako że pozwala ona na bezpieczne rozliczenie podatku na preferencyjnych zasadach.
Zgłoś się do nas, a sprawdzimy, czy kwalifikujesz się do ulgi IP BOX oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Jeśli kwalifikujesz się do ulgi IP BOX przygotujemy dla Ciebie wniosek o indywidualną interpretację podatkową. Wesprzemy Cię również w przygotowaniu odpowiedzi na wszystkie pytania Urzędu Skarbowego. Po uzyskaniu pozytywnej interpretacji będziesz mógł korzystać z ulgi ip box w Twojej firmie.
Dlaczego Kancelaria podatkowa PIETRUSIŃSKI?
- doradzamy z pasją;
- cała usługa będzie przygotowana przez doradcę podatkowego;
- posiadamy wiedzę i wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym;
- przejmiemy na siebie całą komunikację z organami oraz WSA angażując podatnika w minimalnym stopniu;
- zadbamy aby uzyskana interpretacja nie była iluzoryczna tylko dawała realną ochronę (istotna jest m.in. kwestia opisu stanu faktycznego);
Zapraszamy do kontaktu:
- telefonicznego pod numerem: +48509515800
- mailem pod adresem sekretariat@kdppietrusinski.pl